2 min read

Time to First Byte Nasıl İyileştirilir?

Time to First Byte Nasıl İyileştirilir?

Time to First Byte(TTFB) metriği sayfa hızı konusundaki en zorlu metriklerdendir. Çünkü tamamen sunucu ve yazılım backend performansı üzerinden belirlenen ve optimize edilmesi zorlu sayılabilecek konulardan biridir.

Google'ın önceki Pagespeed metrikleri içinde yer alan TTFB metriği artık ana metrikler içinde sayılmıyor ancak sayfa hızını hala etkileyen unsurlardan biridir.

Time to First Byte Nedir?

Kaynak: https://www.keycdn.com/support/what-is-ttfb

Sunucunun ilk byte veriyi gönderebilmesi için gerekli olan süreye denir. Kısaltma olarak TTFB kullanılır. Sunucudan isteğin yapılması, isteğin işlenmesi ve cevabın dönmesi süresinin toplamıdır. Çok genel anlamda sayfanın yüküne, sunucunun kapasitesine bağlı olduğu söylenebilir.

İyi Time to First Byte Seviyesi Nedir?

TTFB metriğinin 200ms altında olması Google tarafından tavsiye ediliyor. 200-500ms arası iyileştirilebilir olarak görüşürken 500ms'den düşük olması yavaş olarak değerlendirilir.

TTFB Nasıl İyileştirilir?

Time to First Byte metriği için iyileştirme reçetelerindeki maddeler sadece TTFB için değil tüm Pagespeed metrikleri için dolaylı ya da direkt katkı sağlamaktadır.

  1. Sunucu Lokasyonunun Doğru Seçimi
Kaynak: https://tools.keycdn.com/performance

Neredeoku.com için yaptığımız listeleme sayfası analizinde Türkiye'de bulunan sunucuların farklı ülkelerden yapılan pinglere verilen cevapları yukarıdaki görselde inceleyebiliriz. DNS çözümleme süresi dahil kıta aşırı isteklerdeki TTFB metrikleri artmaktadır. Bu sebeple sunucu lokasyonunun seçimi TTFB için hayati önem taşımaktadır.

2. Yazılım Versiyon Güncelliği

Kaynak: https://kinsta.com/

Sadece PHP için konuyu Wordpress CMS üzerinden değerlendirdiğimizde karşımıza bir örnek çıkıyor. PHP versiyonunun güncelliği sunucunun istek performansını artırmaktadır. Aynı nokta, hem yazılım dilleri hem de framework'lerin güncelliği için de geçerlidir.

3. Veritabanı Optimizasyonu

Platformlarda kullanılan veritabanları performans üretmek için pek çok ayarı olan araçlardır. Sunucu kapasitesine, istek potansiyeline göre bu araçların optimize edilmesi gerekir. Bu ayarların doğru şekillendirilmesi uygulamanın hızlı çalışması için çok önemli olmaktadır. Ayrıca ayarları ne kadar iyi şekillendirilse de gelişine yazılmış veritabanı sorguları birçok uygulamanın kendinden yavaş çalışmasına sebep olabilir.

4. Özel Sunucu Üzerinde Çalışma

Özellikle kurumsal web platformları zaten özel sunucularda barındırılmaktadır ve sunucular özel olarak kullanıma göre yapılmalıdır. Bununla birlikte özellikle bazı e-ticaret siteleri Ticimax, Ideasoft gibi altyapıları kullandıklarından dolayı paylaşımlı sunucular üzerinden çalışılmalıdır. Burada mutlaka özel sunucu üzerinden çalışacak şekilde projelendirme yapılmalıdır.

5. Cache Kurgusunun Doğru Yapılandırılması

Statik içeriklerle birlikte sonuç çıktıları dahil cache mekanizmalarının velinimetlerinden faydalanmak TTFB için 10x'e kadar performans artışı sağlanmaktadır.