Sözlük

Time To First Byte Nedir?

Sunucunun ilk byte veriyi gönderebilmesi için gerekli olan süreye denir. Kısaltma olarak TTFB kullanılır. Sunucudan isteğin yapılması, isteğin işlenmesi ve cevabın dönmesi süresinin toplamıdır. Çok genel anlamda sayfanın yüküne, sunucunun kapasitesine bağlı olduğu söylenebilir.

DOM Nedir?

DOM(Document Object Model) HTML sayfa yapısını oluşturan ağaç yapısının genel adıdır. Sayfanızın her bir HTML etiketi DOM'unuzun bir öğesidir. Aşırı büyük DOM boyutu bu yazıda anlattığımız gibi problem oluşturabilir.

Chrome UX(CrUX)

Chrome kullanıcılarının verileri üzerinden elde edilen tüm verilerin içgörüye çevrilmek üzere kullanılabileceği veri setleridir. BigQuery, Dashboard, PageSpeed Insight, Google Search Console üzerinden verilere ulaşılabiliyor. Daha fazla açıklama için buradaki Chrome UX(CrUX) Hakkında Merak Ettikleriniz yazısını inceleyebilirsiniz.

Interaction to Next Paint (INP)

2022 içinde kullanıma açtığı Interaction to Next Paint(kısa adıyla INP) ile konu sayfa açılma hızından çıkıp artık tam anlamıyla web performans alanına oturtulmaya başlanıyor. Ayrıntılı bilgi için Interaction to Next Paint (INP) Nedir? yazısını inceleyebilirsiniz.

CDN

Content Delivery Network(CDN) kullanımı web performansı açısından önemli başlıklardan biridir. CDN genel anlamda globalde dağıtık sunucu yapısından ötürü iletişim gecikmelerini minimize eder.

Son güncelleme: 29.09.2022