2 min read

Sayfa Hızı için CDN Kullanımı Ne Kadar Önemli?

Sayfa Hızı için CDN Kullanımı Ne Kadar Önemli?

Content Delivery Network(CDN) kullanımı web performansı açısından önemli başlıklardan biridir. CDN genel anlamda globalde dağıtık sunucu yapısından ötürü iletişim gecikmelerini minimize eder. "Benim projem global değil, sadece tek ülkeye hitap ediyorum" diyerek CDN kullanımından sıyrılamazsınız, çünkü SEO bazlı düşünürseniz Google Bot'ları dünyanın her yerinden sitenizi ziyaret edebiliyorlar. Bu sebeple CDN web performans optimizasyonlarının vazgeçilmez unsurlarından biridir.

Kaynak: https://imagekit.io/blog/what-is-content-delivery-network-cdn-guide/

Yukarıdaki grafiklerde görebileceğiniz gibi farklı coğrafi lokasyonlarda bulunan dağıtık sunucular, sunucu yanıt sürelerinde iyileşme sağlar. CDN'in dolaylı faydalarından biri de gelişmiş cache optimizasyonudur. CDN sunucuları ana sunucu öğeleriyle belirli aralıklarla güncellemeler gerçekleştirirler. Bunun dışında cache kurguları da oldukça gelişmiştir. Sayfanızın dinamik güncellenen ya da statik güncelenen bölümlerini ayrı ayrı cache'leyerek ilerlemek web performans kazancı sağlıyor. Burada CDN cache eviction ve purging politikalarını mimari olarak önceden kurgulamak gerekecektir.

Kaynak: https://web.dev/content-delivery-networks/

Kaynak: https://performance.sucuri.net/domain/www.neredeoku.com

CDN kullanımının gerçekten ne kadar önemli olduğunu anlamak için partnerlerimizden Neredeoku.com üzerinden yaptığımız teste bakmak gerekirse;

  • İlk bağlantı süreleri 100 ms'den 300 ms'ye kadar çıkabiliyor.
  • Türkiye merkezli sunucuları olduğunu düşünürsek TTFB süreleri kıtalara göre üç katına çıkabilecek kadar gecikme yaratabiliyor.
  • Toplam süreler de yine yakın sunucularda 3 katlık bir bağlantı farkı oluşabiliyor.

Yukarıdaki tüm bilgilere bakarak CDN kullanımının web performans için kaçınılmaz olduğunu görebiliyoruz. Bu noktada hem CDN seçimi hem de optimizasyonu çok dikkat edilmesi gereken konular arasında yer alıyor.

Kaynak: https://web.dev/content-delivery-networks/