2 min read

Lighthouse Skoru Nasıl Hesaplanır?

Lighthouse Skoru Nasıl Hesaplanır?

Lighthouse'un hayatımıza girmesinin ardından UX, SEO gibi konuları direk olarak ilgilendiren performans kriterleri sayısı arttı. Eski Google Pagespeed kurgusunda sayfadaki birkaç noktaya bakarak yapılan değerlendirmeler, Google mühendislerinin yıllar içinde geliştirdikleri yöntemlerle iyileştirildi. Bu yazıda Lighthouse skorunun hesaplanma irdelemeye çalışacağız.

2021 yılı itibariyle geçerli olan Lighthouse 6 versiyonunun performans kriterleri aşağıdaki gibidir.

  • First Contentful Paint - %15
  • Speed Index - 15%
  • Largest Contentful Paint - 25%
  • Time to Interactive - 15%
  • Total Blocking Time - 25%
  • Cumulative Layout Shift - 5%

Daha önce geçerli olan Lighthouse 5 versiyonuna göre gelen en büyük yenilik CLS(Cumulative Layout Shift) kısmı oldu. 2021 Mayıs ayı itibariyle de SEO'nun önemli performans kriterleri arasında olacağı duyurulan bu metrik, önümüzdeki yıllarda çok can yakabilir.

Lighthouse sayfa hızı ile ilgili hedeflerinizi girerek nasıl bir puana ulaşabileceğinizi önceden gösteren bir araç da hazırladı. Lighthouse skor hesaplama aracına buradan ulabilirsiniz.

Renklendirmeler hangi rakam aralıklarına göre yapılıyor derseniz aşağıdaki aralıklara göz atabilirsiniz. Bu değerlendirmelerde yeşili görmek başardığınız anlamına gelecektir:)

  • 0-49 arası(kötü): Kırmızı
  • 50-90 arası (iyileştirme gerekiyor): Turuncu
  • 90+ üstü (iyi): Yeşil

Skorlar mobil ve masaüstü siteler için farklılık gösteriyor ancak mobil trafiğin %75'lerin üstüne çıktığı günümüzde değerlendirmeler mobil skor üzerinden yapılıyor.

Her Lighthouse testinde farklı bir sonuçla karşılaşmanız mümkün olabilir bunun bazı sebepleri arasında sayfada yer alan reklamlar ve reklamların tipleri, site içinde yapılan A/B testler, internet trafiğinde oluşan anlık değişimler, sunucuda oluşabilecek anlık durumlar yer almaktadır.

Lighthouse testini yapmanın en kolay yolu Chorme tarayıcı kullanıyorsanız İncele(Inspect) menüsünden girip Lighthouse tab'ine tıklayıp "Rapor Yarat" butonuna tıklamaktır. Yaklaşık 8-10 saniye sürecek hesaplamada farklı cihaz ve internet hızlarını düşünerek sistem hesaplama yapmaktadır.

Kaynak: https://web.dev/performance-scoring/